27
CZE 2024

KORPUS WSPARCIA SENIORÓW – MODUŁ I
Regulamin na rok 2024

Załącznik nr 1
do Zarządzenia Nr 31/2024 z dnia 07.06.2024 r.
Dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Iławie


REGULAMIN REKRUTACJI I UDZIAŁU
W PROGRAMIE „KORPUS WSPARCIA SENIORÓW” na rok 2024
MODUŁ I
realizowanego przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Iławie

§ 1
Informacje ogólne

Regulamin określa zasady rekrutacji i uczestnictwa w Programie „Korpus Wsparcia Seniorów” na rok 2024 – Moduł I oraz prawa i obowiązki uczestników.
1. Celem Modułu I jest zapewnienie usług opiekuńczych w formie usług sąsiedzkich seniorom w wieku 60 lat i więcej zamieszkujących teren miasta Iławy.
2. Program realizowany jest przez Gminę Iława w imieniu której zadanie wykonuje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Iławie, ul. Grunwaldzka 6A, 14-200 Iława.
3. Program finansowany jest ze środków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.
4. Program realizowany jest w okresie określonym w Uchwale NR LXXVI/787/24 Rady Miejskiej w Iławie z dnia 29 stycznia 2024 r. w sprawie ustanowienia gminnego programu osłonowego „Korpus Wsparcia Seniorów” na rok 2024.

§ 2
Definicje

Program – oznacza program pn. „Korpus Wsparcia Seniorów” finansowany ze środków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. .
Realizator – Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Iławie, ul. Grunwaldzka 6a, 14-200 Iława, tel. 89 649 97 20, email: sekretariat@mops.ilawa.pl.
Biuro Rekrutacji – Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Iławie, Dział Pomocy Środowiskowej, Sekcja usług opiekuńczych.
Dokumenty zgłoszeniowe – niezbędne dokumenty umożliwiające zakwalifikowanie kandydata do programu tj. deklaracja uczestnictwa w programie – załącznik nr 1, klauzula informacyjna RODO – załącznik nr 2, karta zgłoszenia do programu – załącznik nr 3, oświadczenie o zapoznaniu się z regulaminem – załącznik nr 4.
Kandydat – osoba ubiegająca się o udział w programie.
Uczestnik – osoba zakwalifikowana do udziału w programie.

§ 3
Zakres wsparcia

1. Program zakłada wsparcie w postaci usługi sąsiedzkiej dla maksymalnie 10 środowisk.
2. Przyznanie wsparcia następuje na podstawie decyzji administracyjnej poprzedzonej rodzinnym wywiadem środowiskowym.
3. Decyzja administracyjna określi m. in. termin realizacji usług sąsiedzkich, ich zakres i ilość godzin.


§ 4
Warunki zakwalifikowania do udziału w programie

1. Uczestnikiem programu może zostać osoba, która spełnia następujące kryteria łącznie:
     a. zamieszkuje na terenie Gminy Miejskiej Iława
     b. jest osobą w wieku 60 lat i więcej, mającą problem z samodzielnym funkcjonowaniem ze względu na stan zdrowia, prowadzącą samodzielne gospodarstwo domowe lub mieszkającą z osobami bliskimi, które nie są w stanie jej zapewnić wystarczającego wsparcia,
     c. wyrazi zgodę na udział w Programie, przestrzeganie Regulaminu i na przetwarzanie danych osobowych niezbędnych podczas procesu rekrutacji i realizacji programu.
2. Realizator zastrzega możliwość odmowy udziału w zadaniu na każdym jego etapie osobom, których sytuacja życiowa, zdrowotna, prawna nie pozwala na skorzystanie z oferowanego wsparcia.


§ 5
Ogólne zasady i warunki rekrutacji

1. Rekrutacja prowadzona będzie zgodnie z zasadą równości szans, płci i niedyskryminacji.
2. Rekrutacja będzie prowadzona w trybie ciągłym.
3. Po wyczerpaniu ilości miejsc, zostanie utworzona lista rezerwowa dla kandydatów.
4. Za rekrutację uczestników odpowiedzialny jest pracownik Realizatora.
5.Warunkiem uczestnictwa w procesie rekrutacji jest zgłoszenie się do udziału w Programie poprzez złożenie w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Iławie ul. Grunwaldzka 6A, 14-200 Iława, deklaracji uczestnictwa zgodnie ze wzorem zawartym w załączniku nr 1 do niniejszego Regulaminu do niniejszego regulaminu oraz klauzuli informacyjnej RODO stanowiącej załącznik nr 2 Deklarację uczestnictwa można przesłać na wyżej wskazany adres pocztą tradycyjną (liczy się data wpływu do siedziby Realizatora).
6. Pracownik Realizatora przeprowadza weryfikację formalną danych kandydata, w szczególności, czy spełnia kryteria określone w § 4.
7. W przypadku stwierdzenia, że Kandydat nie spełnia kryteriów, realizator informuje go telefonicznie o braku możliwości udziału w programie. W przypadku trzech bezskutecznych prób kontaktu dalsze powiadomienia nie będą dokonywane.
8. Pracownik Realizatora sporządza listę Kandydatów wg kolejności zgłoszeń zakwalifikowanych do udziału w programie. Informacja na temat zakwalifikowania się do zadania będzie przekazana Kandydatowi lub osobie upoważnionej telefonicznie. W przypadku min. trzech bezskutecznych prób kontaktu telefonicznego, osoba ta nie ma zagwarantowanego udziału w zadaniu i zostaje przesunięta do listy rezerwowej.
9. Kandydatom nie przysługuje prawo odwołania się od wyników rekrutacji.

§ 6
Realizacja wsparcia

1. Osoba zakwalifikowana do udziału w Programie, której przyznano usługi sąsiedzkie na podstawie decyzji administracyjnej, ma prawo do korzystania ze wsparcia na zasadach określonych w niniejszym Regulaminie.
2. Usługi sąsiedzkie będą świadczone przez osoby wskazane przez uczestnika Programu w Karcie zgłoszeniowej.
3. Usługi sąsiedzkie będą świadczone z uwzględnieniem poniższych zasad:
     a) do 15 godzin miesięcznie,
     b) godziny usług sąsiedzkich nie mogą pokrywać się z godzinami świadczenia innych form wsparcia (np. usług opiekuńczych, usług asystenckich).
     c) Usługi sąsiedzkie nie są ograniczone konkretnymi dniami i godzinami, mogą być świadczone adekwatnie do zaistniałych potrzeb.
     d) w miesiącu grudniu usługi sąsiedzkie będą świadczone do dnia 15 grudnia 2024 r. włącznie.
4. Uczestnik ma obowiązek informowania o wszelkich sytuacjach mających wpływ na realizację usług, w szczególności o:
     a) konieczności zawieszenia realizacji usługi,
     b) nieuzasadnionej nieobecności osoby świadczącej usługi sąsiedzkie,
     c) nieprawidłowo realizowanej usłudze.
5. Brak możliwości świadczenia usług sąsiedzkich bez uzasadnienia przyczyny u uczestnika Programu powyżej 30 dni skutkuje usunięciem go z Programu i uchyleniem decyzji administracyjnej przyznającej świadczenia usług.
6. Wszelkie informacje należy zgłaszać do sekcji Usług Opiekuńczych – tel. 89 649 97 29.
7. Jeśli usługa jest realizowana należycie, uczestnik ma obowiązek potwierdzić ten fakt własnoręcznym podpisem na Karcie pracy usług sąsiedzkich. Kartę pracy usług sąsiedzkich należy uzupełniać na bieżąco.
8. Zakres usług sąsiedzkich określa decyzja administracyjna.
9. Realizacja usług odbywa się przy obopólnym poszanowaniu podmiotowości stron i wzajemnym szacunku. Zasada ta dotyczy zarówno osoby świadczącej usługi, jak i uczestnika Programu. Uporczywe uchylanie się od tej zasady stanowi podstawę do zakończenia współpracy.

§ 7
Postanowienia końcowe

1. Uczestnik zadania jest zobowiązany do przestrzegania postanowień niniejszego Regulaminu.
2. Regulamin dostępny jest w Biurze Rekrutacji oraz na stronie www.mops.miastoilawa.pl. Realizator zadania zastrzega sobie prawo do wprowadzenia zmian w Regulaminie oraz składania odpowiednich oświadczeń przez uczestnika projektu lub osobę wskazaną jako opiekuna uczestnika projektu. Informacje o ewentualnych zmianach zostaną zamieszczone na stronie internetowej realizatora projektu.